POVABILO K SODELOVANJU V PROJEKTU ERASMUS+ KA1 »EMBRACING OPPORTUNITIES /SPREJEMAMO PRILOŽNOSTI« PROJEKTI UČNE MOBILNOSTI V POKLICNEM IZOBRAŽEVANJU IN USPOSABLJANJU za šolsko leto 2021/2022
Na podlagi Sklepa o izboru projektov v okviru programa Unije Erasmus+, Razpis Erasmus+ 2019, Ključni ukrep 1: projekti učne mobilnosti v poklicnem izobraževanju in usposabljanju, bodo lahko naši dijaki in učitelji v dvoletnem projektu »EMBRACING OPPORTUNITIES /Sprejemamo priložnosti« opravljali praktično usposabljanje in izobraževanje v tujini.
V šolskem letu 2021/2022 bo v Budimpešti lahko sodelovalo 8 dijakov programov srednjega poklicnega in strokovnega izobraževanja.
NAMEN MOBILNOSTI
Opravljanje praktičnega usposabljanja, pridobitev ključnih oz. splošnih in strokovnih kompetenc z namenom boljše zaposljivosti na trgu dela.
CILJI MOBILNOSTI
Nadgradnja in razširitev poklicnih in jezikovnih znanj, krepitev socialnih veščin, krepitev in dvig samostojnosti, odgovornosti, samozavesti ter motiviranosti in razširjanje obzorij.
TERMIN IN TRAJANJE MOBILNOSTI v šolskem letu 2021/2022
Mobilnost v Budimpešti traja 3 tedne in bo potekala predvidoma od 27. 3. do 15. 4. 2022. Delovni jezik je angleščina in madžarščina.
POGOJI ZA PRIJAVO NA PRVO MOBILNOST
Na voljo je 6 učnih mest za dijake programa Kemijski tehnik in 2 učni mesti za dijake programa Strojni tehnik.
Dijak/-inja, ki se prijavi na razpis mora izpolnjevati naslednja pogoja:
- ima slovensko državljanstvo ali državljanstvo ene od držav EU oz. ima v njej prijavljeno stalno bivališče,
- v šolskem letu 2021/2022 je dijak/-inja 3. programa Kemijski ali Strojni tehnik.
PRIJAVA
Dijak/-inja izpolni:
- Prijavnico (obrazec je v prilogi), ki mora biti izpolnjena v celoti in podpisana tudi s strani staršev) ;
- Motivacijsko pismo in Europass CV v slovenskem in angleškem jeziku (www.europass.si).
- Prijavnica se odda v tiskani obliki koordinatorici in po elektronski pošti do 22. 10. 2021 na e-naslov: z oznako Erasmus+.
- Za motivacijsko pismo in Europass CV v slovenskem in angleškem jeziku je rok oddaje do 5. 11. 2021.
Za pravočasno oddane prijave se štejejo prijave, ki so oddane v roku. Nepravočasno oddane prijave in prijave, ki vsebujejo priloge, ki so delno ali v celoti prepisane od nekoga drugega, se izločijo iz izbirnega postopka za opravljanje praktičnega usposabljanja v tujini in se jih zavrže. Dijake, ki oddajo nepopolne vloge, komisija pozove, da v treh delovnih dneh vlogo dopolnijo. Obvestilo prejmejo na elektronski naslov, ki so ga navedli v vlogi. Če vloge v zahtevanem roku ne dopolnijo, se le-ta izloči iz postopka izbora.
V postopku izbora bomo obravnavali le tiste prijave, ki vsebujejo vse z razpisom in obrazci zahtevane podatke ter prispejo v roku, določenem s tem razpisom.
KRITERIJI ZA IZBIRO
Izbor bo v skladu s kriteriji točkovnika na podlagi dokazil opravila komisija, ki jo sestavljajo: koordinatorica projekta in organizatorica praktičnega usposabljanja, razredniki, oddelčni učiteljski zbor. Dijaki bodo o rezultatih izbora obveščeni do 10. novembra in sicer na elektronski naslov, ki ga bodo posredovali v prijavi. Pred mobilnostjo bosta organizirana tudi dva informativna sestanka za starše.
Pri izbiri bodo imeli prednost dijaki, ki:
- katerih vedenje in odnos sta primerna,
- se zanimajo za svoje poklicno področje in izražajo močno motivacijo za izkušnjo mobilnosti,
- bodo pokazali samostojnost in resnost pri iskanju možnosti sodelovanja v projektu,
- bodo predložili izpolnjeno prijavo s čim bolj kreativnim in inovativnim motivacijskim pismom,
- so prizadevni, uspešni in aktivni v različnih obšolskih dejavnostih,
- imajo zadovoljivo znanje angleščine ali madžarščine,
- so se v preteklosti že izkazali na praktičnem usposabljanju pri delodajalcih,
- so se pripravljeni učiti jezika države gostiteljice (kadar to ni angleščina),
- so se sposobni prilagoditi zahtevam evropskega trga dela,
- imajo željo po spoznavanju zgodovine, kulture in znamenitosti države gostiteljice,
- bodo znali ustrezno zastopati sebe, svojo šolo in Slovenijo v tujini.
FINANČNA SREDSTVA
Sredstva Evropske komisije za izvedbo mobilnosti se črpajo iz odobrenega projekta po postavkah kot so določene za državo in v skladu z razpisom Erasmus+ za leto 2019.
S pomočjo sredstev so dijaki upravičeni do kritja stroškov poti, nastanitve, zavarovanja, javnega prevoza, prehrane in oglede kulturno zgodovinskih znamenitosti.
OBVEZNOSTI DIJAKOV
Izbrani dijaki bodo morali pred mobilnostjo s pomočjo šole urediti potrebno dokumentacijo za tuje partnerje Student Application Form ter podpisati Pogodbo o sodelovanju v projektu Erasmus+ KA1 in Dogovor o praktičnem usposabljanju.
Pogodba je zavezujoča in v njej so natančno definirane obveznosti vseh udeleženih v projektu, torej obveznosti dijaka pred, med in po mobilnosti, šole in partnerske organizacije v tujini. Podrobnosti pred podpisom pogodbe o sodelovanju v projektu razjasnimo na sestanku s starši.
POTRDILO/CERTIFICATE
Vsak dijak/-inja si z opravljanjem prakse v tujini pridobi evropski dokument Europass Mobility, kjer so natančno navedene naloge, ki jih je opravljal in znanja, ki jih je pridobil. Dokument je dobro priporočilo pri iskanju dela in nadaljevanju študija.
Uspešno opravljeno praktično usposabljanje v tujini na podlagi potrdila delodajalca šola prizna za obvezno praktično usposabljanje z delom v skladu s predmetnikom programa Kemijski in Strojni tehnik. Prav tako se v Prilogi k zaključnemu spričevalu poklicne mature navede ta mobilnost in tema.
DODATNE INFORMACIJE
Najpomembnejša je predvsem vaša motivacija, kar pomeni, da predložite ustrezno izpolnjeno dokumentacijo, ko jo potrebujemo. O vsem boste pravočasno obveščeni po e-pošti, zato jo je potrebno redno prebirati. Vaše sodelovanje je zelo pomembno, kar pomeni, da se pravočasno odzivate na e-pošto in navodila koordinatorice projekta.
Za dodatne informacije in pojasnila pa se obrnite na koordinatorico projekta mobilnosti Erasmus+ KA1, Lučko Bačič; T: 574 2 517, E: .
Koordinatorica projekta
Lučka Bačič